Projekt pt. ”Prowadzenie Centrum Diagnostyczno-Konsultacyjnego ProFUTURO – przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób autyzmem i ich rodzin” realizowany jest w okresie 01.01.2016 r. – 31.12.2016 r. na podstawie umowy o dofinansowanie projektu nr ZSS-III.526.94.2015 z dnia 28.12.2015r. Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Poznania w ramach wsparcia realizacji zadania publicznego Prowadzenie ośrodków wsparcia i rehabilitacji społecznej.
W ramach projektu planowane jest podejście holistyczne do osoby z autyzmem.
Diagnoza. Terapeuci ProFUTURO brali udział w szkoleniach z wczesnego wykrywania zaburzeń ze spektrum autyzmu, rozpoznania stanu wyjściowego osoby z autyzmem – 2 terapeutów ma szkolenie ze STAT i ADOS (tylko 6 osób w Polsce ma takie uprawnienia). Wszyscy terapeuci mają zrobione szkolenie z diagnozy monachijskiej.
Terapia. Podjęcie terapii, przygotowanie do włączenia do grupy, zajęcia warsztatowe. Od wielu lat organizujemy półkolonie dla osób z autyzmem. W 2015 roku pierwszy raz zorganizowaliśmy obóz integracyjny, w którym wzięło udział 20 rodzin.
Praca z rodziną. Równolegle konieczna jest praca z rodziną, zarówno na poziomie przekazania informacji o specyfice autyzmu i form pomocy, jak i praca nad autonomią i samorozwojem. Z naszych doświadczeń wynika, że podejmując pracę z dzieckiem równocześnie musimy pracować z rodziną, aby przeciwdziałać wykluczeniu całej rodziny, które bez pomocy stają się dysfunkcyjne.
Rzecznictwo. Prowadzone są też działania rzecznicze, negocjacje i mediacje pomiędzy rodzicami a przedstawicielami placówek (szkoły, poradnie). W razie potrzeby konsultujemy z prawnikiem w ramach Porozumienia AUTYZM-POLSKA. Stowarzyszenie ProFUTURO jest w Radzie Porozumienia AUTYZM-POLSKA od 4 kadencji.
ŁAŃCUCH PRZEŻYCIA PROFUTURO:
Osoba ze spektrum autyzmu:
Wczesna diagnoza – wczesna terapia – praca w diadzie – praca w grupie – zajęcia warsztatowe – integracja – wolontariat rówieśniczy – samorealizacja
Opiekunowie osób ze spektrum autyzmu:
– małych dzieci: nauka pracy z dzieckiem (współpraca z przedszkolami),
– młodzieży i osób dorosłych: pomoc w szukaniu placówek (szkoły, WTZ-ty, praca),
– zajęcia warsztatowe artystyczne – zajęcia warsztatowe „supermoce”,
– integracja rodzin,
– dyżury rzecznicze – porady, rzecznictwo, negocjacje, mediacje z instytucjami, ośrodkami, zakładami pracy.